چیدمان صحیح و افزایش بهره‌وری از فضای موجود
زهره کاویانی
2 سال پیش
0 نظر

چیدمان صحیح و افزایش بهره‌وری از فضای موجود

در هر موقعیت شغلی که باشید چیدمان صحیح و اصولی اشیا و وسایل در اتاق کار برای کسب و کار شما دارای اهمیت بسیار بالایی می‌باشد. تفاوتی ندارد که شما مدیر یک شرکت نوپا هستید و یا مدیریت یک مجموعه تجاری بزرگ و با سابقه را به عهده دارید. در هر صورت طراحی داخلی مناسب در محیط کار شما یکی از ضروریات حفظ اعتبار و افزایش درآمد شما می‌باشد.

چیدمان صحیح در مشاغل مختلف یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش درآمد و بهره‌وری در کسب و کارها به شمار می‌رود.  در واقع یکی از دلایل بقا و استمرار فعالیت‌های موفق تجاری در یک مجموعه، جذابیت محیط کار برای مخاطبان و کارمندان می‌باشد. به همین جهت به منظور اثر گذاری عمیق‌تر بر مخاطبان و مشتریان و همچنین جلب رضایت کارمندان در اداره باید طراحی داخلی در محیط کار کاملا استاندارد و اصولی صورت گیرد. با توجه به این که چیدمان صحیح نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد توصیه می‌شود که از تجربه افراد متخصص در زمینه طراحی محیط کار خود بهره ببرید. به همین دلیل بسیاری از موفق‌ترین شرکت‌های داخلی و خارجی برای دکوراسیون محیط کار خود به صورت ویژه، از مشاوره، تخصص و مهارت طراحان محیط آرا بهره می‌گیرند.

ویژگی‌های محیط استاندارد  برای کار و امور تجاری متعدد بوده و طراحی چیدمان صحیح محیط، در مورد هر زمینه کاری نیاز به بررسی دقیق و تخصصی دارد. اما اگر بخواهیم به صورت عمومی در مورد استانداردهای چیدمان صحیح نکاتی را بیان کنیم، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند،‌ نظم و هماهنگی میان عناصر در محیط می‌باشد. نظم در محیط کار بر روی فعالیت ذهنی و خلاقیت افراد تاثیر بسیار مثبتی می‌گذارد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود میز مدیریت و میز کار کارمندان یک شرکت تا حد امکان خلوت بوده و کاملا منظم باشد. شلوغی بی‌مورد محیط، ضمن ایجاد آشفتگی بصری باعث خستگی ذهن شده و از متمرکز شدن افکار کارمندان جلوگیری می‌کند.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد مسیر رفت و آمد و تردد افراد است. به این معنی که طراحی داخلی باید به گونه‌ای باشد که در مسیر رفت و آمد افراد مانعی وجود نداشته باشد و کارمندان و مراجعان بتوانند به راحتی به بخش‌های مختلف سازمان دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال میز پرینتر نباید در جایی قرار گیرد که کارمندان در صورت نیاز به این وسیله مجبور باشند که وسایل دیگری را جابجا نموده و یا در مسیر رفت و آمد برای دیگر کارمندان ایجاد مزاحمت نمایند. همچنین اصول استاندارد معماری برای عبور و مرور در مواقع خطر به هنگام چیدمان مبلمان نیز باید رعایت گردد.

 

ویژگی‌های دکوراسیون در یک محیط استاندارد  

محیط استاندارد در فضای کاری از جنبه‌های مختلفی باید مورد بررسی قرار گرفته و شاخصه‌های مورد نیاز آن مهیا شود. از اصلی‌ترین شاخصه‌ها رنگ در محیط است. رنگ دیوارها، کف پوش و سایر عناصر در محیط یکی از موثرترین المان‌ها در طراحی داخلی است. با در نظر داشتن اثرات رنگ بر روی روحیه و برداشت افراد از محیط،‌ می‌توان در میزان کارایی کارمندان و جلب نظر مخاطبان اثرات مطلوبی گذاشت. نکته دیگر این است که انتخاب رنگ می‌تواند فضا را کوچک‌تر و یا وسیع‌تر نشان دهد. به عنوان مثال رنگ‌هایی با تم تیره فضا را محدودتر نشان می‌دهد و رنگ‌های روشن و درخشان باعث می‌شود که از لحاظ بصری محیط بزرگ‌تر به نظر برسد.

یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی داخلی استاندارد این است که دکوراسیون محیط بر اساس نیاز کاربران تعیین شده باشد و حس راحتی را در محیط القا نماید. نکته مهم‌تری که باید به آن توجه نمود این است که دکوراسیون اداری انعطاف پذیر باشد. به این معنی که کاربران در محیط امکان این را داشته باشند که دکوراسیون را بدون برهم زدن نظم و اصول کلی تغییر دهند. این موضوع برای ایجاد تنوع در محیط و همچنین شخصی‌سازی دکوراسیون بر اساس سلیقه شخصی و شرایط پیش بینی نشده در محیط اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

نکته دیگر برای داشتن چیدمان استاندارد در محیط این است که دکوراسیون از نظر زیبایی شناختی نیز دارای شاخصه‌های کیفی مناسبی باشد. در این زمینه استفاده از رنگ و نور مناسب در محیط و اکسسوری‌های متناسب با دکوراسیون و فعالیت‌های سازمان می‌تواند کمک کننده باشد. در صورتی که این موارد به صورت متعادل در محیط به کار گرفته شوند باعث ایجاد حس خوشایندی در کارمندان شده و رغبت کارمندان را به انجام وظایف بیشتر می‌کند.

 

استفاده از اصول علم ارگونومی در بهبود چیدمان دفتر کار

ارگونومی یکی از زمینه‌های علمی و کاربردی است که به مطالعه فضا و شرایط افراد حاضر در محیط می‌پردازد. هدف از این مطالعات بهبود بخشیدن به شرایط محیطی برای افزایش راحتی و ایجاد محیطی سالم از لحاظ فیزیکی و روانی می‌باشد. عناصر زیادی در طراحی داخلی بر ارگونومی تاثیر گذار است. شناسایی این عناصر و اطلاع از نحوه ایجاد یک محیط استاندارد در شرکت به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ رضایت کارمندان و مراجعان،‌ بهره‌وری کاری کل سازمان را ارتقا دهید.

یکی از موضوعاتی که در چیدمان صحیح بر مبنای اصول ارگونومی مطرح است، استفاده از مبلمان استاندارد  در محیط کار است. مبلمان مهم‌ترین عنصر در محیط است که می‌تواند از خستگی افراد بکاهد و راندمان کاری کارمندان را بهبود بخشد. در مورد انتخاب مبلمان برای محیط اداری بر مبنای اصول ارگونومی، ابتدا باید توجه داشته باشید که مبلمان اداری باید بر اساس جثه غالب افراد در یک جامعه تهیه شود. این نکته از این جهت حائز اهمیت  می‌باشد که در هنگام نشستن افراد، اگر مبلمان بیش از حد کوچک یا بزرگ باشد حس راحتی و آسایش را از افراد سلب خواهد کرد.

مبلمان استاندارد  برای هر محیطی بر اساس نوع کاربری که از این مبل انتظار دارید، بایستی دارای ویژگی‌های خاصی باشد. به عنوان مثال مبلمانی که برای زمان استراحت کارمندان و یا در قسمت لابی هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد باید کاملا راحت باشد. در این صورت کارمندان در مدت کوتاهی می‌توانند انرژی خود را بازیابی کرده و تایم استراحت آن ها کاهش خواهد یافت. اما در مورد مبلمان کارمندانی که در حال فعالیت می‌باشند بسته به نوع کار آن‌ها بایستی صندلی و میز کاری انتخاب شود که پوزیشن کارمندان را برای انجام فعالیت حفظ نماید. به عنوان مثال پشتی صندلی گودی کمر را پر نموده و امکان صاف نشستن در پشت میز را راحت‌تر نماید.

 

نقش نور در طراحی دکوراسیون استاندارد

در محیط استاندارد  کیفیت نور و روشنایی فضا با فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود. نور در کنار تامین روشنایی و افزایش قدرت دید انسان، دارای ویژگی‌های خاصی است که زیبایی و جلوه‌های ويژه‌ای نیز برای محیط ایجاد می‌کند. رنگ‌های متنوع و انواع چراغ‌های مختلف با طراحی درست و به جا می‌تواند حس و حال شرکت را تغییر دهد. با استفاده از دانش مربوط به دکوراسیون به وسیله نور محیط می‌توانید در فضای کاری ایجاد انگیزه بیشتر نموده و انرژی افراد را برای انجام فعالیت ها افزایش دهید. همچنین با استفاده از طیف‌های متنوع نور می‌توانید تاثیر روانی مختلفی روی افراد بگذارید. میزان اعتماد مشتریان و مخاطبان شما به شرکت و آرامش روحی کارمندان نیز به میزان زیادی با نورپردازی محیط در ارتباط می‌باشد.

گذشته از تاثیر روانی که نور بر افراد دارد سلامت فیزیکی و جسمی کارکنان شرکت نیز در گرو نورپردازی مناسب است. زیاد بودن نور و کم بودن این المان در طراحی داخلی موجب بروز عوارضی از قبیل سردرد، مشکلات بینایی و بی خوابی می‌شود. از طرف دیگر به منظور متمرکز نمودن توجه افراد به موضوعات خاص،‌ با استفاده از نورهای متمرکز می‌توان کانون توجه افراد را به سمت نقطه مورد نظر در محیط سوق داد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از نور در دکوراسیون داخلی این است که اگر نورپردازی محیط به صورت حرفه‌ای صورت گیرد می‌توان فضاهای کوچک را بزرگ‌تر و دلبازتر جلوه داد. یکی از روش‌های انجام این کار استفاده از انعکاس نور است. در یک اتاق نسبتا کوچک با قرار دادن یک آینه بزرگ می‌توان کاری کرد که محیط گسترده‌تر و بزرگ‌تر به نظر آید.

 

استفاده بهینه از فضای موجود در محیط کار

در فضای اداری به منظور استفاده بهینه از فضای موجود، چیدمان صحیح در محیط باید به گونه‌ای طراحی شود که جانمایی وسایل در محیط مشکلی در استفاده از وسایل و تردد افراد ایجاد نکند. به دلیل این که فضای اداری شامل انواع تجهیزات مانند فایلینگ،‌ میز و سیستم‌های کامپیوتری می‌باشد، ایجاد نظم یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که در چیدمان صحیح باید انجام شود. به منظور ایجاد نظم و افزایش بهره‌وری از فضای موجود توصیه می‌شود که میزهای کار به صورت دوتایی در مقابل یکدیگر قرار گیرند. برای این که سیم‌های مربوط به سیستم‌ها در فضا ایجاد شلوغی و آشفتگی نکند نیز می‌توان آن‌ها را از میان داکت‌های مخصوص عبور داد.

یکی از مواردی که در دکوراسیون استاندارد اداری باید مورد توجه قرار گیرد، این است که محیط‌هایی که کارمندان و مراجعان تردد بیشتری دارند شناسایی شود. با شناسایی این قسمت‌ها،‌ فضای بیشتری در آن محیط در نظر گرفته می‌شود و از شلوغی بیش از حد و بی‌نظمی در محیط پیشگیری می‌شود.

از دیگر روش‌های استفاده بهینه از فضا در چیدمان صحیح اداری، به کار بردن پارتیشن اداری در محیط است. گاهی معماری فضا به گونه‌ای است که با نیازهای سازمان تناسب چندانی ندارد. در این موارد می‌توان از انواع پارتیشن اداری  به منظور ایجاد فضای جدید برای فعالیت‌های کارمندان استفاده نمود. مزیت دیگری که پارتیشن‌های اداری دارند این است که هزینه پارتیشن‌بندی در برابر هزینه ایجاد دیوار مقرون به صرفه‌تر بوده و از زیبایی بیشتری نیز برخوردار است.

اشتراک گذاری
نظری ثبت نشده است
نظر خود را ثبت کنید