صندلی اداری و انواع آن
زهره کاویانی
2 سال پیش
0 نظر

صندلی اداری و انواع آن

در این مقاله به معرفی انواع صندلی اداری پرداختیم. هر یک از آن‌ها به صورت مجزا معرفی شده‌اند. ویژگی‌های یک صندلی استاندارد بررسی شده است. برای استفاده از صندلی اداری، مناسب با طراحی داخلی و سبک معماری محیط نیز پیشنهاداتی مطرح شده است.

صندلی اداری

صندلی اداری یکی از مهمترین تجهیزات در محیط کار می‌باشد که از تنوع زیادی برخوردار است. اما صندلی اداری به چه منظور ساخته شده است؟ و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

صندلی اداری به طور معمول برای استفاده در پشت میز کار ساخته شده است و طراحی آن طوری است که کاربر در استفاده طولانی مدت از آن، کمتر دچار خستگی و یا مشکلات جسمی شود. صندلی‌های اداری در ادارات، بیمارستان‌ها، بانک‌ها، موسسات و یا حتی در منزل کاربرد دارد. بیشتر افراد وقتی نام صندلی اداری را می‌شنوند، تنها یک نوع از آن را متصور می‌شوند، صندلی چرخ‌دار با پشتی بلند! اما باید توجه داشته باشید که صندلی اداری به لحاظ کاربردی تنوع بالایی دارند؛ و متناسب با موقعیت شغلی و محل استفاده از آن طراحی شده‌اند تا برای کاربر، کارآمدتر باشد؛ مانند صندلی ریاست، صندلی کارمند، صندلی جلسات و انتظار. نشستن طولانی مدت پشت میز کار اغلب دردهایی در ناحیه کمر، گردن، باسن و یا حتی پاها ایجاد می‌کند، که یکی از دلایل آن صندلی غیر استاندارد است.

صندلی اداری پایه ثابت و چرخ‌دار

صندلی‌های اداری با توجه به اینکه در چه مکانی و به چه منظور استفاده شوند، با دو نوع پایه تولید می‌شوند، پایه‌های ثابت و چرخ‌دار. صندلی‌های پایه ثابت معمولا برای موقعیت‌هایی در نظر گرفته می‌شود که کاربر بصورت موقت و در مدت زمان کوتاهی از آن استفاده کند و نیاز به جابجایی صندلی نباشد، مانند صندلی‌های انتظار، برخی صندلی‌های اتاق جلسات، صندلی‌های آمفی تئاتر و برخی صندلی‌های نیمه ایستاده. در صورتی که از صندلی به مدت طولانی‌تر و در حالت یک پست کاری استفاده گردد، بهتر است از صندلی‌های چرخ‌داری که دارای حداقل پنج میله یا چرخ در پایه هستند، کمک گرفت. دانستن این نکته ضروری است که امکان واژگونی صندلی‌هایی با تعداد پایه کمتر، بیشتر است. همچنین توجه به کیفیت تولید، قطعات و  یراق‌آلات در صندلی چرخ‌دار از اهمیت بالایی برخوردار است تا به مرور دچار فرسایش و عدم تعادل نشود.

 

ویژگی‌های صندلی اداری استاندارد

در تولید صندلی اداری با سبک معمولی باید چند ویژگی رعایت گردد تا ارگونومیک تلقی گردد. با توجه به اینکه هیچ نوع صندلی اداری لزوما بهترین نیست، اما مواردی وجود دارد که در انتخاب یک صندلی استاندارد و متناسب با کار و موقعیت شما باید مد نظر قرار گیرد. از جمله این  موارد:

قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی.  ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی قابل تنظیم باشد. اهرم تنظیم پنوماتیک ساده‌ترین روش برای انجام این کار است. ارتفاع صندلی که از حدود 40 تا 50 سانتیمتر از زمین متغیر است برای اکثر افراد مناسب است. این موضوع به کاربر اجازه می‌دهد تا پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهد، و ران‌ها نیز افقی و موازی با زمین قرار بگیرند، همچنین ساعد دست‌ها در این وضعیت به راحتی با ارتفاع میز قابل تنظیم است.

عرض و عمق صندلی. صندلی باید دارای عرض و عمق کافی برای پشتیبانی راحت هر کاربر باشد. معمولاً عرض 50-43 سانتیمتر استاندارد است. عمق (از جلو تا پشت صندلی) باید به اندازه‌ای باشد که کاربر در حالتی که روی صندلی نشسته و به پشتی صندلی تکیه داده تقریباً 5 تا 10 سانتیمتر از پشت زانو تا جلوی صندلی فاصله باقی بماند. همچنین شیب نشیمنگاه صندلی به سمت جلو یا عقب باید قابل تنظیم باشد.

ساپورت کمر. حمایت از کمر در صندلی ارگونومیک بسیار مهم است. ستون فقرات کمری منحنی به سمت داخل دارد و نشستن برای مدت طولانی بدون حمایت از این انحنا منجر به خمیدگی (که انحنای طبیعی را صاف می‌کند) و ساختارهای پایین ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد. یک صندلی ارگونومیک باید دارای تنظیم کمری (هم ارتفاع و هم عمق) باشد تا هر کاربر بتواند متناسب با وضعیت بدن خود، برای حمایت از منحنی آن را تنظیم نماید.

پشتی. پشتی یک صندلی اداری ارگونومیک باید 30 تا 48 سانتیمتر عرض داشته باشد. اگر تکیه‌گاه از نشیمن صندلی جدا باشد، باید از نظر ارتفاع و زاویه قابل تنظیم باشد. تکیه‌گاه باید بتواند انحنای طبیعی ستون فقرات را با توجه ویژه به حمایت مناسب از ناحیه کمر حمایت کند. اگر صندلی اداری صندلی و پشتی را با هم به عنوان یک تکه باشند، پشتی باید در زوایای جلو و عقب قابل تنظیم باشد و مکانیزم قفلی داشته باشد تا زمانی که کاربر زاویه مناسب را تعیین کرد، از عقب رفتن بیش از حد آن جلوگیری کند.

جنس صندلی. نشیمن و پشتی صندلی اداری باید دارای بالشتک کافی برای نشستن طولانی مدت باشد. استفاده از پارچه‌های تنفسی به عنوان رویه، به سایر متریال‌ها ارجحیت دارد. همچنین نشیمنگاه و یا کفی صندلی باید نرم بوده و حس راحتی ایجاد کند؛ توجه داشته باشید که نباید آنقدر نرم باشد که فرد در صندلی فرو رود.

دسته صندلی. دسته‌های صندلی اداری باید قابل تنظیم باشند، به گونه‌ای که به بازوهای کاربر اجازه دهند راحت استراحت کنند و شانه‌ها راحت باشند. آرنج و بازوها باید در حالت استراحت قرار گیرند و ساعد دست‌ها در هنگام تایپ نباید روی دسته صندلی قرار گیرد.

امکان چرخش. هر صندلی معمولی یا ارگونومیک باید به راحتی بچرخد تا کاربر بتواند بدون فشار به قسمت‌های مختلف میز خود برسد.


 

انواع صندلی اداری

 

صندلی مدیریتی

یکی از پرطرفدارترین مدل‌های صندلی اداری می‌باشد که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. این صندلی‌ها اغلب پشتی و ارتفاع بلندی دارند، دارای پنج چرخ در پایه می‌باشند و از ابعاد بزرگتری نسبت به سایر مدل‌ها برخوردار هستند؛ به همین دلیل فضای زیادی را اشغال می‌کنند. صندلی مدیریتی معمولا بر اساس طراحی میز و محیط کار و متناسب با سبک معماری دفتر کار انتخاب می شود. این نوع صندلی برای نشستن در مواقع طولانی مدت بسیار راحت است، اما معمولا از قیمت بالاتری برخوردار می‌باشد.

 

صندلی کارمندی

صندلی‌های کارمندی معمولی با درجه اختلاف در کیفیت، می‌تواند تمامی ویژگی‌های صندلی مدیریتی را داشته باشد. با این تفاوت که به دلیل کم بودن فضایی که کارمندان در آن مشغول به کار هستند، باید فضای کمتری را اشغال کند و سبک‌تر باشد. بستگی به نوع کاربرد می‌تواند پشت بلند و یا پشت کوتاه انتخاب شود. این نوع دارای ساز و کار ساده‌تری است و سه نوع تنظیمات دارد؛ تنظیم ارتفاع نشیمن، عمق و زاویه پشتی آن. این مدل در منزل هم کاربرد دارد و اغلب آن را برای میزهای کامپیوتر سفارش می‌دهند. 

علاوه بر صندلی‌های کارمندی معمولی دو نوع صندلی ارگونومیک دیگر برای کار با رایانه در ادامه معرفی شده است:

صندلی ارگونومیک زانویی

صندلی زانودار یک نوع صندلی اداری است که پشتی ندارد و کاربر را در وضعیت زانو زدن اصلاح شده قرار می‌دهد. این نوع از صندلی با کشیدن لگن به سمت جلو و تراز کردن پشت، شانه ها و گردن، بدن را به قرارگیری در وضعیتی خوب هدایت می‌کند. تکیه‌گاه اصلی از محل نشیمنگاه صندلی است و تکیه‌گاه اضافی از ساق پا می‌آید. این نوع صندلی ارگونومیک وزن را بین لگن و زانو توزیع می‌کند که باعث کاهش فشردگی ستون فقرات و در نتیجه کاهش استرس و تنش در عضلات کمر و ساق پا می‌شود. این صندلی ارگونومیک دارای یک نشیمن مایل به جلو است که منجر به موقعیت طبیعی‌تری برای ستون فقرات می‌شود.

صندلی ارگونومیک زین اسبی

صندلی زین اسبی یکی دیگر از صندلی‌های ارگونومیک است که می‌توان از آن به عنوان صندلی میز یا صندلی کامپیوتر استفاده کرد. این نوع صندلی اداری به شکل زین اسب است و کاربر را در موقعیتی بین نشستن و ایستادن قرار می دهد، مشابه حالتی که هنگام اسب سواری استفاده می شود. این اجازه می دهد تا پاها به طور طبیعی پایین بیایند و پهن شوند و وضعیتی سالم و پایدار ایجاد کنند. این وضعیت اغلب برای بیماران مبتلا به مشکلات کمر مفید است. با استفاده طولانی مدت حتی می تواند عضلات پشت را تقویت کند. این صندلی‌های ارگونومیک دارای ارتفاع قابل تنظیم هستند تا برای کاربران مختلف مناسب باشند. این طراحی برای از بین بردن برخی از مشکلات معمولی که در یک صندلی اداری سنتی تجربه می‌شود، مانند مشکلات سیستم گردش خون و خم شدن به جلو در نظر گرفته شده است.

صندلی جلسه

این نوع از صندلی بیشتر برای جلسات و میزهای کنفرانس طراحی شده و دارای تنظیمات کمتری نسبت به سایر مدل‌ها می‌باشد؛ به این دلیل که به صورت موقت و در مدت زمان کوتاهی از آن استفاده می‌شود. چون جابجایی و حرکت در طول جلسات اتفاق نمی‌افتد، امکان استفاده از صندلی‌های پایه ثابت نیز در اتاق کنفرانس وجود دارد.

صندلی انتظار

صندلی یا مبل انتظار متناسب با مقدار فضا در سالن‌های انتظار انتخاب می‌شود. برخی از این نوع صندلی‌ها عموما بدون چرخ طراحی می‌شود و دارای پشتی کوتاه است؛ که به دلیل استفاده کوتاه مدت از آن تنظیمات کمتری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. برخی از آن‌ها دارای دسته و یا بدون دسته می‌باشند. گاهی اوقات و بسته به مساحت سالن انتظار و سلیقه و نوع مراجعین و مدت زمان انتظار، از مبل به جای صندلی استفاده می‌شود.

 

تاثیر طراحی داخلی و معماری آن بر انتخاب صندلی اداری

اگر توجه کرده باشید با ورود به برخی از ادارات و یا شرکت‌های خصوصی، با نوع خاص دیزاین و معماری داخلی مواجه می‌شویم؛ که طراح با هماهنگ سازی لوازم و معماری داخلی به یکپارچگی و انسجام در طراحی رسیده است. سبک‌های متنوع معماری بر ظاهر صندلی‌ها نیز تاثیر گذاشته است و می‌توان متناسب با هر سبک صندلی مناسب انتخاب نمود. همچنین انتخاب رنگ، طرح و همچنین متریال به کار رفته در اکسسوری‌ها و پیروی از الگویی خاص، می‌تواند به یکپارچگی سبک کاری دفتر شما کمک کند.

 

اشتراک گذاری
نظری ثبت نشده است
نظر خود را ثبت کنید