صندلی‌های ارگونومیک چه ویژگی‌هایی دارند؟
سونیا اکبری
2 سال پیش
0 نظر

صندلی‌های ارگونومیک چه ویژگی‌هایی دارند؟

تعداد کارمندانی که از درد کمر، گردن و شانه ناشی از نشستن پشت صندلی‌های اداری غیراستاندارد رنج می‌برند، همچنان در حال افزایش است. در این مقاله با ویژگی‌های یک صندلی ارگونومیک استاندارد و مناسب فضای کار آشنا می‌شویم و پیامدهای استفاده از صندلی‌های غیر استاندارد اداری بررسی می‌کنیم.

 

ما ساعت‌‌های طولانی را روی صندلی‌هایمان پشت کامپیوتر می‌گذرانیم و به‌ندرت به عواقب نشستن روی صندلی‌های غیراستاندارد فکر می‌کنیم. طبق آمار منتشرشده توسط BigThink.com مردم 7709 روز از عمر خود را در حالت نشسته سپری می‌کنند. اگر در نظر بگیریم که افراد هشت ساعت از این زمان در محیط کار و به‌صورت خمیده بر روی صفحه مانیتور متمرکز باشند، اهمیت یک صندلی اداری خوب آشکار می‌شود.  

در ادامه و قبل از پرداختن به ویژگی‌های صندلی ارگونومیک پیامدهای استفاده از صندلی غیر استاندارد بررسی خواهد شد.

5 پیامد نشستن بر روی صندلی غیراستاندارد اداری:

1. گردش خون ضعیف:

یک صندلی می‌تواند بر روی جریان گردش خون شما تأثیر بگذارد. اگر صندلی شما درست تنظیم نشده باشد می‌تواند باعث جریان خون ضعیف در پاها، شانه‌ها، گردن و کمر شود. این وضعیت تا حدودی با ورزش جبران می‌شود اما ساعات طولانی نشستن شما روی صندلی همچنان تأثیرگذار خواهد بود.

2. افزایش وزن و چربی بدن:

نشستن روی صندلی غیراستاندارد به مدت طولانی، منجر به عدم تحرک می‌گردد، به همین دلیل یک صندلی ارگونومیک خوب با قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار مهم است. برخی کارمندان به علت ساعات کاری فشرده مجبور هستند ناهار خود را پشت میزشان صرف کنند و بلافاصله به انجام وظایفشان بپردازند؛ در این صورت تحرک از حالت معمول نیز کمتر می‌گردد.

مطالعات نشان داده افرادی که هر روز به مدت طولانی می‌نشینند، چربی بیشتری در اطراف شکم خود اضافه می‌کنند.

 

یک صندلی ارگونومیک استاندارد تا حد زیادی خستگی را کاهش می‌دهد.

3. کاهش تمرکز، سلامت ضعیف مغز و افزایش خستگی:

استفاده از یک صندلی اداری نادرست ممکن است منجر به حواس‌پرتی و عدم تمرکز گردد زیرا مدام به دلیل ناراحتی مجبور به تغییر وضعیت فیزیکی خود هستید. در این حالت درنهایت زمان بیشتری را صرف یافتن وضعیت راحت بدنی خواهید کرد. مطالعات نشان داده اگر ستون فقرات شما در یک راستا نباشد، ماهیچه‌های دیگر باید به شما کمک کنند تا صاف بمانید؛ این حالت منجر به احساس خستگی مغز ناشی از کمبود اکسیژن و خون تازه می‌گردد. زمانی‌ که به مدت طولانی بدون تحرک روی صندلی می‌نشینیم، همه‌چیز کند می‌گردد و باعث می‌شود خستگی افزایش یابد. صندلی‌ای که امکان نشستن را برای شما فراهم می‌نماید و متناسب با وظایف کاری شما تنظیم شده است، می‌تواند خستگی را به میزان زیادی کاهش دهد و بهره‌وری را افزایش دهد.

4. درد کمر، شانه و گردن:

نشستن طولانی‌مدت بر روی یک صندلی غیراستاندارد، می‌تواند خطرات جدی‌ای را برای وضعیت بدن به وجود آورد. اگر ستون فقرات امکان حرکت نداشته باشد انعطاف‌ناپذیر می‌شود و در ناحیه کمر، گردن و شانه‌ها ایجاد درد می‌نماید. نشستن نامناسب بر روی صندلی باعث فشردگی دیسک‌های ستون فقرات می‌گردد.

یک صندلی ارگونومیک مناسب که امکان نشستن به‌صورت پویا را فراهم می‌کند، حرکت را تشویق نموده و نه‌تنها باعث کاهش بروز درد می‌شود، بلکه حرکت عضلانی باعث افزایش گردش خون و کاهش خستگی می‌شود.

5. مشکلات گوارشی:

نشستن ممکن است منجر به سوءهاضمه شود. هضم غذا در حفظ سلامت و تناسب اندام نقش دارد. غذا تنها در صورتی که به‌درستی در جریان خون حل شود، به سلول‌های بدن می‌رسد. نشستن بر روی یک صندلی نامناسب برای ساعت‌ها می‌تواند این روند را کند نماید.

نشستن بر روی یک صندلی غیراستاندارد نه‌تنها بر روی عملکرد شما تأثیر می‌گذارد، بلکه بر سلامت و تندرستی نیز تأثیر می‌گذارد. اگر ساعت‌های طولانی پشت میز کارتان می‌نشینید، مهم است که بر روی یک صندلی خوب و باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید و توجه کنید که صندلی شما چه زمانی نیاز به تعویض دارد.

 

پایه یک صندلی باکیفیت اداری معمولاً از آلومینیوم صیقل شده یا پلاستیک مرغوب ساخته می‌شوند تا صندلی واژگون نگردد.

 

چه ویژگی‌هایی یک صندلی را ارگونومیک می‌کند؟

در ادامه 10 ویژگی یک صندلی مناسب و استاندارد ارگونومیک ذکر خواهد شد.

1. ارتفاع قابل تنظیم صندلی:

یک صندلی استاندارد ارگونومیک دارای اهرم بالابر است تا به‌راحتی بتوانید ارتفاعی را که در آن نشسته‌اید تنظیم کنید. ارتفاع مناسب صندلی به این صورت قابل آزمایش است که ساعد شما باید با میز در یک راستا باشد؛ در این وضعیت اگر پاهای شما بر روی زمین صاف نمی‌ماند، به یک زیرپایی نیاز خواهید داشت.

2. عرض و عمق صندلی قابل تنظیم:

برای بررسی عمق صندلی کاری خود، روی صندلی بنشینید؛ فضای مورد نیاز بین پشت زانوهایتان و صندلی تقریباً به اندازه عرض سه انگشت باید باشد. یک صندلی استاندارد ارگونومیک دارای لغزنده صندلی است تا به‌راحتی بتوانید به این فاصله استاندارد دست یابید.
 

 

3. دسته‌های قابل تنظیم:

اگر دسته‌های صندلی در ارتفاع درست قرار بگیرند باعث می‌شوند شانه نیز در وضعیت راحت و مناسبی قرار داشته باشد، دسته‌های یک صندلی ارگونومیک باید طوری تنظیم شوند که در زمان شل شدن شانه‌ها، ساعت زاویه 90 درجه تشکیل دهند. دسته صندلی‌های ارگونومیک قابل تنظیم هستند تا بتوانند نزدیک بدنه باقی بمانند. علاوه بر این قسمت بالایی دسته نیز در برخی صندلی‌های ارگونومیک ممکن است بچرخد تا بتوانید به میزتان نزدیک بشوید.

4. پایه مرغوب:

پایه یک صندلی باکیفیت اداری معمولاً از آلومینیوم صیقل شده یا پلاستیک مرغوب ساخته می‌شوند تا صندلی واژگون نگردد.

5. تکیه‌گاه کمری قابل تنظیم:

جهت راحتی ناحیه کمر و ستون فقرات، تکیه‌گاه یک صندلی ارگونومیک دارای قابل تنظیم ارتفاع است. این ویژگی یعنی قابلیت تنظیم تکیه‌گاه یکی از ویژگی‌های اساسی صندلی ارگونومیک اداری است. استفاده از این قابلیت باعث می‌شود در طول روز مقداری از وزن قسمت بالایی بدن از روی دیسک‌ها برداشته شود.

 

صندلی‌های ارگونومیک از شکل طبیعی ستون فقرات کاربر پشتیبانی می‌کنند.

6. تکیه‌‌گاه کمری مناسب:

این قابلیت نیز از کمر و ستون فقرات حمایت می‌کند. به‌عبارت‌دیگر صندلی‌های ارگونومیک از شکل طبیعی ستون فقرات کاربر پشتیبانی می‌کنند؛ این صندلی به افراد اجازه می‌دهد تا پشتی صندلی را با منحنی ستون فقرات خود تنظیم کنند.

 

7. قابلیت چرخش:

چرخش یکی از دیگر از ویژگی‌های مهم و ضروری در صندلی‌های ارگونومیک است. چرخش به مانورپذیری کمک می‌کند و دسترسی به بخش‌های مختلف میز را بدون نیاز به فشار زیاد، ممکن می‌سازد.

8. پد مناسب گردن:

کارمندی که در طول روز حداقل هشت ساعت بر روی صندلی می‌نشیند علاوه بر حرکت ستون فقرات باید از امکان حمایت از گردن نیز برخوردار شود؛ پد مناسب صندلی ارگونومیک باعث می‌شود فضای خالی پشت گردن و صندلی پر گردد و فشار وزن سر از روی مهره‌ای گردن برداشته شود.

9. متریال باکیفیت:

یک صندلی ارگونومیک خوب باید از مواد مناسبی تهیه شده باشد؛ این مواد نباید باعث گرما زیاد و عرق کردن پشت کاربر شود. بااین‌حال متریال مورداستفاده در صندلی می‌تواند از پارچه گرفته تا چرم و... متفاوت باشد. صندلی‌های ارگونومیک مرغوب و سطح بالا از مخمل یا چرم ساخته می‌شوند.

10. چرخ‌های مناسب:

چرخ روی پایه‌های صندلی ارگونومیک اداری، برحسب شغل و محیط اداری شما دارای سختی و نرمی متفاوت خواهد بود: مثلاً اگر دفتر شما با موکت فرش شده است، چرخ‌ها باید سخت باشند تا بتوانید راحت‌تر جابه‌جا شوید اما اگر صندلی شما بر روی کف سخت مانند سرامیک قرارگرفته باشد بهتر است چرخ‌های پلاستیکی نرم داشته باشد.

 

اگر صندلی شما بر روی کف سخت مانند سرامیک قرارگرفته باشد بهتر است چرخ‌های پلاستیکی نرم داشته باشد.

 

در ادامه جدولی آورده شده که به شما در انتخاب ارتفاع مناسب صندلی متناسب با قدتان کمک می‌کند.

 

تنظیم ارتفاع مناسب صندلی باتوجه به قد

قد کاربر (سانتی‌متر)

ارتفاع صندلی ایده آل (سانتی‌متر)

149

40.2

154

41.5

159

42.9

164

44.2

169

45.6

174

46.9

179

48.3

184

49.6

189

51

194

52.3

199

53.7

204

55

209

56.4

214

57.7

 

اشتراک گذاری
سوالات متداول
چرا به صندلی ارگونومیک اداری نیاز داریم؟

نشستن طولانی‌مدت بر روی صندلی نامناسب اداری مشکلات جسمی بسیاری مانند درد در ناحیه کمر، شانه گردن و ... به وجود می‌آورد؛ بنابراین استفاده از یک صندلی ارگونومیک از نیازهای ضروری هر کارمند است.

صندلی ارگونومیک چه تفاوتی با صندلی‌های اداری معمولی دارند؟

مکانیسم صندلی‌ ارگونومیک این است که متناسب با به ابعاد بدن کاربر قابل تنظیم باشد اما صندلی‌های اداری معمولی قابلیت تنظیم محدودی دارند و معمولاً همگی در یک ابعاد استاندارد برای تمامی رنج کاربران تولید می‌شوند.

پیامدهای استفاده از صندلی غیراستاندارد چیست؟

در صورت استفاده از صندلی نامناسب اداری، علاوه بر مشکلات ستون فقرات و شانه، کاربر دچار خستگی و عدم تمرکز می‌گردد.

نظری ثبت نشده است
نظر خود را ثبت کنید