تاثیر متریال و رنگ در محیط کار
زهره کاویانی
1 سال پیش
0 نظر

تاثیر متریال و رنگ در محیط کار

 یکی از راه‌های موفقیت در دنیای تجارت و فعالیت‌های اجتماعی توجه به تاثیر رنگ در محیط کار و روابط اجتماعی می‌باشد. در واقع می‌توان با استفاده از روانشناسی رنگ‌ها به اهداف تجاری مانند افزایش راندمان و کارایی کارمندان و یا اثرگذاری بر مشتریان، دست یافت.

امروزه رنگ در محیط کار یک سازمان اداری یا تجاری تنها به سلیقه شخصی کارفرما بستگی ندارد، بلکه انتخاب هر نوع رنگ و متریالی که در طراحی داخلی سازمان‌های معتبر صورت می‌گیرد به صورت تخصصی اهداف تجاری متعددی را دنبال می‌کند. در واقع در دنیای تجارت و کار، هر برند در تلاش است که فرهنگ مخصوص خود را ایجاد نموده و رنگ خاصی را به عنوان هویت برند خود معرفی نماید. این رنگ‌ها به طور ویژه و در ابعاد مختلف مانند طراحی لوگو، بنر تبلیغاتی و دکوراسیون داخلی شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب رنگ در محیط کار به فاکتورهای متعددی بستگی دارد و به کار بردن هر نوع رنگ و متریالی در محیط پیام خاصی را منتقل می‌کند. یکی از فاکتورهای انتخاب رنگ غالب در محیط، تاثیر رنگ بر روحیه افرادی است که در این محیط تردد داشته و یا کار می‌کنند. مدیران با تجربه به شکلی هوشمندانه از تاثیر روانشناسی رنگ‌ها در محیط‌های کاری بهره می‌برند و در انتخاب رنگ و نوع متریال مبلمان و دیگر عناصر محیط، اصول مربوط به ارگونومی را در نظر می‌گیرند.

در مورد متریال مورد استفاده در هر محیط باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر نوع متریالی دارای اثر منحصر به فردی است. به عنوان مثال نوع پارچه که در طراحی مبلمان محیط به کار می‌رود از نظر رنگ و جنس باید در هماهنگی کامل با سبک دکوراسیون و نوع فعالیت افراد در آن محیط باشد. در علم ارگونومی با توجه به اندازه‌های فیزیکی افرادی که در یک جامعه هستند و بر مبنای اصول روانشناسی سعی می‌شود که بهترین فضا برای افزایش بهره‌وری کارمندان در محیط کار فراهم شود. در طراحی دکوراسیون مبتنی بر ارگونومی و میزان اثرگذاری، رنگ و متریال در محیط حرف اول را می‌زنند.

 

تاثیر انواع طیف های رنگ در محیط کار

پیش از این که تناژ رنگ در محیط و دکوراسیون سازمان را انتخاب نمایید بهتر است تاثیر طیف رنگی مورد نظر بر محیط را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. با توجه به کاربری که محیط برای شما دارد می‌توانید با استفاده از طیف‌های رنگی، فضای مناسب‌تری برای کار در سازمان ایجاد نمایید. برای آشنایی اولیه با تاثیر رنگ‌ها در فضای اطراف چند نکته را در این مقاله ذکر نموده‌ایم.

در میان انواع طیف‌های رنگی در دکوراسیون، رنگ‌های روشن مانند سفید و بژ دارای طرفداران زیادی هستند و مبلمان سفید و متریال دارای رنگ روشن با استقبال خوبی از سوی کارفرمایان روبرو است. یکی از تاثیراتی که این طیف رنگی بر فضا دارد این است که باعث می‌شود فضای موجود گسترده‌تر و بزرگ‌تر دیده شود. به همین سبب برای بخش‌هایی از محیط کار که فضای اندکی در اختیار است سعی می‌شود از طیف‌های رنگی روشن مانند سفید و بژ استفاده شود.

رنگ بژ به رنگ‌هایی گفته می‌شود که تناژ قهوه‌ای روشن داشته باشند. بر باپه روانشناسی رنگ‌ها این رنگ یکی از پر کاربردترین رنگ‌ها در طراحی داخلی محیط‌های مختلف به شمار می‌رود و می‌تواند فضای بسیار شیک و آرام بخشی را ایجاد نماید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که استفاده بی‌رویه از یک طیف رنگی در محیط باعث خستگی ذهن می‌شود و زیبایی و جلوه زیادی نخواهد داشت. بنابراین بهتر است که در استفاده از هر نوع رنگی جانب تعادل را نگه داشته و به صورت تلفیقی از چند رنگ هماهنگ در کنار هم استفاده نمایید. به عنوان مثال برای بالانس نمودن دکوراسیون با عناصری که رنگ بژ دارند از رنگ خاکستری استفاده می‌شود. این رنگ نقش موثری در متعادل سازی رنگ بژ دارد. البته با توجه به تناژ این رنگ می‌توان از رنگ‌های سبز و صورتی نیز در اجزای محیط استفاده نمایید.

 

تاثیر رنگ در محیط کار بر روحیات افراد

در استفاده از رنگ‌ها علاوه بر تاثیری که رنگ بر فضا دارد، بحث روانشناسی رنگ‌ها و تاثیر آن بر روحیه افراد نیز مطرح می‌باشد. تنالیته هر رنگ بر مبنای اصول روانشناختی، دارای اثرات خاصی روی روحیات افراد است که در ارگونومی محیط کار به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. به همین سبب بر اساس نیاز موجود در هر بخش از سازمان، طراحان دکوراسیون رنگ خاصی را برای قسمت‌های مختلف در نظر می‌گیرند. مثلا دکوراسیونی که در آن از مبلمان سفید و کوسن‌هایی با رنگ‌های خنثی مانند خاکستری و صورتی استفاده شده است نوعی احساس سکون و آرامش را به افراد القا می‌نماید و بیشتر برای اتاق انتظار و پذیرش می‌توان از آن استفاده نمود.

رنگ نارنجی نیز یکی از تاثیر گذارترین رنگ ها از نظر روانشناسی می‌باشد. این رنگ به شدت جلب توجه می‌نماید و می‌‌تواند به راحتی حواس هر بیننده‌ای را معطوف به خود نماید. به همین جهت در بخش‌هایی از سازمان که نیاز به جلب توجه بیشتری دیده می‌شود از این رنگ به صورت خاص استفاده می‌شود. این رنگ به نوعی در افراد ایجاد هیجان نموده و حس گرمای خورشید را نیز در محیط به وجود می‌آورد.

یکی دیگر از رنگ‌هایی که در روانشناسی رنگ‌ها بسیار مورد توجه قرار دارد،‌ رنگ صورتی می‌باشد. استفاده از این رنگ در محیط و به عنوان رنگ مکمل در اجزای محیط نوعی حس ظرافت و لطافت را در افراد ایجاد می‌کند. به کار بردن این رنگ می‌تواند در محیط نوعی حس آرامش و صمیمیت به وجود آورد. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که استفاده نا مناسب و زیاد از این رنگ نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته و در فضا حس زننده‌ای ایجاد نماید. بنا بر آنچه گفته شد، پیش از هرچیز بهتر است به صورت دقیق مشخص نمایید که انتظار شما بر اساس اثرات روانشناسی رنگ‌ها از محیط به چه شکل می‌باشد تا بتوانید رنگ مناسب و متعادلی را در فضا استفاده نمایید.

 

نقش متریال در انتخاب سبک دکوراسیون در محیط کار

یکی از عوامل تعیین کننده جذابیت و زیبایی محیط کار متریالی است که در فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع متریال مورد استفاده در تمام ابعاد مانند کفپوش، دیوارها، سقف، مبلمان و تمام اجزای دکوراتیو در محیط از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. زیرا هر نوع سبک دکوراسیون مبتنی بر متریال خاصی بوده و نمی‌توان به صورت تلفیقی هر نوع متریالی مانند چوب و فلز و شیشه را بدون هماهنگی در کنار هم به کار برد.

استفاده از هر نوع متریالی در محیط بافت و فضای خاصی ایجاد می‌کند که با توجه به سلیقه و نظر کارفرما می‌توان فضای گرم و صمیمی و یا فضایی رسمی و جدی برای محیط ایجاد نمود. چوب یکی از محبوب‌ترین متریال‌هایی است که در دکوراسیون داخلی می‌توان از آن به خوبی بهره گرفت. زیرا این متریال با انواع سبک دکوراسیون مانند روستیک، کلاسیک و مینیمال هماهنگی دارد. چوب متریالی است که اگر در محیط استفاده شود باعث ایجاد فضایی گرم و مطمئن شده و تداعی‌کننده فضای طبیعت و جنگل می‌باشد. به همین سبب تاثیر بسیار خوبی بر سلامت و بهداشت روان افراد می‌گذارد.

در میان سبک‌های مختلف دکوراسیون یکی از سبک‌های پر طرفدار و محبوب، دکوراسیون صنعتی و مدرن می‌باشد که علاوه بر محیط‌های کاری در منازل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع دکوراسیون بیشتر از رنگ‌های سرد و خنثی استفاده می‌شود و متریالی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر از جنس فلز و شیشه می‌باشد. این دو عنصر در کنار هم نوعی حس ظرافت در کنار استحکام ایجاد می‌کنند که برای ایجاد فضای مدرن بسیار کاربردی است. در دکوراسیون صنعتی از چوب نیز به عنوان متریال اصلی استفاده می‌شود با این تفاوت که سعی می‌شود تا حد امکان رنگ طبیعی و برجستگی‌های روی چوب در فضا دیده شود.

 

انتخاب رنگ و متریال برای محیط کار و متناسب با حوزه فعالیت

طراحی دکوراسیون و انتخاب رنگ در محیط دفتر کار ارتباط مستقیم با نوع فعالیت مجموعه و سلیقه کارفرما دارد. به عنوان مثال برای شرکت‌های مهندسی بهتر است از دکوراسیون‌های در سبک مدرن استفاده شود. در این نوع دکوراسیون حجم‌های هندسی و خطوط صاف بیش از هرچیزی جلب توجه می‌کنند که برای داشتن دفتر کار مدرن باید به این نکات توجه ویژه داشت. در این نوع دفتر کار می‌توان از متریال چوب و فلز در کنار یکدیگر استفاده نمود و در مورد رنگ محیط نیز بهتر است تعادل در میان رنگ‌های گرم و خنثی برقرار باشد.

در بررسی تناسب متریال و رنگ در محیط بر اساس مسائل روانشناسی، یکی از بخش هایی که به طور خاص باید به آن توجه شود انتخاب مبلمان مناسب می‌باشد. خوشبختانه تنوع طرح و متریال در صنعت تولید مبلمان بسیار بالا بوده و می‌توان به راحتی یک نوع مبلمان که متناسب با سبک دکوراسیون مورد نظر و سلیقه شخصی کارفرما باشد را برای دفتر کار انتخاب نمود. برای سبک مدرن نیز تهیه مبلمانی که دارای متریال فلزی بوده و طراحی شیک و به روزی داشته باشند کار چندان سختی نیست.

از دیگر سبک‌هایی که برای دفتر کار مناسب می‌باشند، سبک دکوراسیون کلاسیک است. در این سبک دکوراسیون بیشترین توجه در انتخاب متریال بر روی چوب می‌باشد و استفاده از مبلمان کلاسیک برای این نوع دکوراسیون می‌تواند جلوه و شکوه خاصی به محیط بدهد. در مورد طیف رنگی نیز بیشتر از رنگ‌های دارای تناژ قهوه‌ای، برای ایجاد حس اعتماد نسبت به برند استفاده می‌گردد.

اشتراک گذاری
نظری ثبت نشده است
نظر خود را ثبت کنید