اعجاز گل و گیاه در محل کار
سونیا اکبری
1 سال پیش
0 نظر

اعجاز گل و گیاه در محل کار

امروزه تاثیر مثبت طبیعت بر انسان پوشیده نیست. پژوهش‌های زیادی در مورد تاثیر گل و گیاه در روحیه بخشی به افراد چه در خانه چه در محیط کار صورت گرفته که همگی نشانگر این مطلب هستند که وجود گل و گیاه  در محیط سبب کاهش استرس و خستگی افراد می‌گردد. در این مقاله به دنبال تاثیرات گل و گیاه بر افراد و به دنبال آن دلایل قانع‌کننده استفاده از گیاهان در محیط کار هستیم.

 

مزایای گیاهان در دفاتر اداری:

یکی از اولین مطالعات در مورد اثرات طولانی مدت گیاهان اداری در سال 2014 توسط پژوهشگری در استرالیا، بریتانیا و هلند انجام شد. در این پژوهش سه محیط اداری طی چند ماه زیرنظر گرفته و بررسی شد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که فضای سبز به طور قابل توجهی رضایت کارمندان را افزایش می‌دهد، سطح تمرکز آن‌ها را بالا می‌برد و کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد. همچنین محققان در این پژوهش متوجه شدند که در دفاتری که به‌طور طولانی مدت از گیاهان در محیط داخلی اداره استفاده نموده‌اند، بهره‌وری کارمندان نیز افزایش داشته است.

 داشتن یک محیط اداری سبز، کارکردن را لذت‌بخش‌تر، راحت‌تر و سودآورتر می‌نماید.

7 دلیل قانع کننده برای استفاده از گیاهان در محیط اداری:

در ادامه 7 دلیل موجه و منطقی ارائه شده اند که شما را مجاب می‌کند در شرکت و محیط کارتان از گل و گیاه استفاده کنید:

1. کاهش استرس و خستگی:

طراحی بیوفیلیک معتقد است که محیط‌های طبیعی در انسان واکنش متفاوتی را نسبت به محیط‌های شهری برمی‌انگیزد. این محیط‌ها به ما احساس دوری از تنش‌ها می‌دهند و در آن‌ها حس آرامش وجود دارد. در مجموع عناصر طبیعی می‌توانند به بهبود ذهنی و کاهش اضطراب و استرس کمک کنند. البته این طراحی به این معنا نیست که در تمام محیط کار از گیاهان استفاده کنید و یا دیوارهای سراسر سبز داشته باشید. بلکه اگر در هر متر مربع یک گیاه نیز قرار دهید این موضوع به کاهش استرس و خستگی ناشی از کار کمک شایانی می‌کند.

نتایج پژوهشی که در سال 2015 توسط اندیشمندان دانشگاه بریتانیا انجام شده است نشان می‌دهد گیاهانی که در فضاهای داخلی و سرپوشیده نگهداری می‌شوند باعث کاهش استرس و تحمل بیشتر درد می‌شوند. در گزارش آن‌ها آمده است: «گیاهان توانایی وارد نمودن طبیعت سبز و زنده را به محیط داخلی دارند». محققان دانشگاه بریتانیا مزایای زیادی از مفید بودن قراردادن گیاهان در فضای داخلی برای سلامتی و تندرستی برشمرده‌اند. (منبع 1)

پژوهش پیشرفته دیگری که توسط راجر اولریش در 1991 انجام شد نشان می‌دهد که بیماران بیمارستانی که دارای منظره طبیعی بوده‌اند نسبت به آنانی که با طبیعت در ارتباط نبوده‌اند نیاز کمتری به داروی مسکن داشته‌اند.

2. زیبایی بصری:

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی باعث زیباتر شدن محیط می‌گردد. همچنین وجود گل‌ها و گیاهان در محیط کار علاوه بر جذابیت بصری، از طریق استشمام بوی گل‌های تازه به افزایش نشاط و شادی در افراد کمک می‌کند.

 

گیاهان علاوه بر جلوه بصری در محیط کار، باعث کاهش سطح استرس می‌گردند

3. کاهش سروصدای محیط:

برای درک بهتر قدرت گیاهان در جذب صدا باید بگوییم که برای کاهش نوفه(صدای مزاحم محیط) آپارتمان‌های مسکونی که نزدیک اتوبان هستند، نزدیک اتوبان درخت کاشته می‌شود. گیاهان جاذب صدا هستند و به دفع صداهای مزاحم پس زمینه در محیط کار کمک زیادی می‌کنند. بنابراین اگر در محیط کارتان سروصدا زیاد است می‌توانید از گیاهان برای جذب صدا استفاده کنید.

4. افزایش خلاقیت:

تحقیقات زیادی نشان می‌دهد که وجود گیاهان و نگاه کردن به آن‌ها در محیط کار سبب افزایش خلاقیت می‌شود. حضور گیاهان سبز به کارمندان کمک می‌کند احساس آرامش بیشتری پیداکنند و بتوانند راحت‌تر تمرکز کنند در نتیجه ظرفیت توجه آن‌ها بالاتر می‌رود و خلاقیت آن‌ها  افزایش می‌یابد.

5. افزایش روحیه و انرژی مثبت:

یکی از مهم‌ترین مزایای حضور گیاهان در هر محیطی، تاثیر آن‌ها روی سلامت ذهن و روان انسان است. جدای از ایجاد حس ارتباط با طبیعتی که از طریق حضور گیاهان در محیط کار به‌دست می‌آید.

جالب است بدانید رنگ سبز یکی از آرامش‌بخش ترین رنگ‌هاست. به همین دلیل با حضور در یک جنگل یا فضای سبز سرشار از حس آرامش می‌شویم. حال اگر بتوانیم در حد توان و مساحت محیط کار، گیاهان را به فضای داخلی وارد کنیم، این احساس آرامش را بیشتر برای کارمندانمان جذب نموده‌ایم. بهتر است برای روی میز کارتان از گیاهان با برگ پهن استفاده کنید زیرا باعث افزایش سطح سرسبزی محیط و کاهش استرس می‌گردد.

 

افزایش سطح بهره‌وری یکی از عملکردهای گیاهان در محیط کار است

6. افزایش بهره‌وری و کاهش خطا:

وجود محرک‌های محیطی مانند رفت و آمد همکاران و سروصدای ناخواسته در محیط کاری باعث کاهش تمرکز می‌شود. محققان جهت افزایش تمرکز در چنین شرایطی پیشنهاد می‌دهند که ظرفیت توجه پر شود. این بدان معنی است که اگر ظرفیت توجه کارمندان با فضای سبز که به‌صورت ثابت در اطراف آن‌ها وجود دارد، مملوء شود، آن‌ها کمتر متوجه رفت و آمدها و مزاحمت‌های ناخواسته می‌شود و می‌توانند تمرکز بیشتری داشته باشند.

7. تصفیه هوا:

دانشمند ناسا بیل وولورتون در سال 1989 طی تحقیقاتش ادعا می‌کند که راه حل اقتصادی امیدوارکننده برای کاهش آلودگی هوای داخل ساختمان گیاهان هستند. آلودگی‌هایی نظیرفرمالدئید ناشی از وسایل، کربن دی ‌اکسید آزاد شده از دستگاه‌های پرینتر و گازهای سمی دیگر می‌توانند توسط گیاهان جذب و تصفیه شوند.  البته این ادعا بدان معنا نیست که ما در محیط کار خود یک یا چند باکس گل قرار دهیم و توقع داشته باشیم که هوا را تصفیه کنند. اما اگر گونه مناسب گیاهانی که تصفیه هوای داخلی را به‌خوبی انجام می‌دهند انتخاب کنیم و همچنین تعداد گیاهان به اندازه کافی هوای اتاق را پوشش دهند، آن‌گاه می‌توانیم انتظار پاک‌سازی فضای داخلی اداره‌مان را داشته باشیم.

گیاهانی که برای محیط کار استفاده می‌کنیم چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

  • نسبت به شرایط با نور کم مقاوم باشند و در نور غیر مستقیم نیز شاداب بمانند.
  • حساسیت‌زا نباشند.
  • حشرات را به خودشان جذب نکنند.
  • نیاز به مراقبت مداوم مانند آفت‌کشی و کود دهی نداشته باشند.
  • برگ‌های آن به سرعت خشک نشود.
  • همیشه سبز یا خزان ناپذیر باشد و در همه فصول یک شکل باشد.
  • رایحه و عطر تندی نداشته باشد.
  • ترجیحا تصفیه کننده هوا باشد.
  • سرعت رشدشان نسبتا آهسته باشد تا نیازی به عوض کردن گلدان یا باکس گل نباشد.

 

گیاهان سبب افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی در محیط اداری می‌شوند.

گیاهانی که روی میز کار قرار می‌دهیم چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

نکته اول در انتخاب گیاهانی که می‌خواهید روی میز کار قرار دهید این است که نباید ارتفاع زیادی داشته باشد تا مزاحم دید به اطراف یا مانیتور گردد. همچنین اندازه گلدان نیز باید متناسب با فضای میز کار باشد تا جای زیادی اشغال نکند. نکته دوم این‌که بهتر از گیاهانی که برگ‌های بزرگی دارند استفاده نکنید تا فضا خیلی شلوغ به نظر نرسد. اگر محیط کارتان خیلی کوچک است و روی میز فضای کافی برای قرار دادن گلدان ندارید می‌توانید از گیاه‌های آویزی استفاده کنید. بهتر از گلدان‌ها در گوشه دیوارها قرار گیرند تا مانع رفت و آمد نشوند.

از چه گیاهانی در محیط کار استفاده کنیم؟

گیاهانی سانسوریا(شمشیری)، گندمی (عنکبوتی)، آلوئه‌ورا، پیتوس طلایی، ژربرا، آزالیا، اسپاتی فیلوم، زامیفولیا و بگونیا برای تصفیه هوا مناسب هستند. گیاهان اسپاتی فیلوم، بامبو، ارکیده، فیکوس و سانسوریا موجب ایجاد انرژی مثبت در محیط می‌گردد. همچنین گیاه زیبای فیلودندرون باعث افزایش خلاقیت در محیط کار می‌گردد.

گیاهانی مانند تراریوم، عنکبوتی و کاکتوس‌های کوچک برای قرار دادن روی میز کار مناسب هستند.

منابع:

1. Gillis Kaitlyn, Gatersleben Birgitta. 2015. A Review of Psychological Literature on the Health and Wellbeing Benefits of Biophilic Design. Department of Psychology, Faculty of Arts and Humanities, University of Surrey, Guildford, Surrey GU2 7XH, UK.

اشتراک گذاری
سوالات متداول
چرا باید در محیط کار از گیاهان استفاده کنیم؟

گیاهان جهت افزایش شادبی، تمرکز، احساس آرامش و بهره‌وری کارمندانتان مناسب هستند. هم‌چنین گیاهان سبب کاهش سروصدای محیط و تصفیه هوا می‌شوند.

چه گیاهانی برای محیط اداری مناسب هستند؟

گیاهانی که نور و آبیاری و مراقبت کمتری نیاز داشته باشند و باعث آلودگی فیزیکی محیط نشوند، برای محیط‌های کاری کاملا مناسب هستند.

آیا گیاهان مخصوص محیط اداری نیز وجود دارد؟

گیاهانی مانند سانسوریا، عنکبوتی، آزالیا، زامیفولیا و... مناسب محیط‌های اداری هستند.

نظری ثبت نشده است
نظر خود را ثبت کنید